roundedcornerright

Foundation for e-business and trade procedures

roundedtop

NorStellas oppgave

NorStellas oppgave er å arbeide for utvikling og bruk av åpne, internasjonale standarder for elektronisk samhandling og internasjonal handelsforenkling. Bruken av slike standarder skal ha en praktisk verdi for bedriftene. Oppgaven søkes løst både gjennom egne aktiviteter og prosjekter, og gjennom samarbeid med andre organisasjoner.

globus

NorStella søker nytt EU-prosjekt

XML-meldinger for intermodal jernbanetransport

EUs Marco Polo-program har som formål å gjøre miljøvennlige transportformer som sjø- og jernbanetransport mer konkurransedyktig. NorStella er i dag "lead partner"  i ShortseaXML-prosjektet som innfører standardiserte XML-meldinger for utvekling av forretningsinformasjon mellom ulike sjøtransportører. Prosjektet er i disse dager i ferd med å bli implementert ute i Europa og med bistand fra norske bedrifter.  

NorStella har nå laget en ny søknad til Marco Polo II-programmet for å gjøre det samme for jernbane-transport. Jernbanens andel av såkalte "modal shifts" har blitt redusert fra 35% av markedet i 1970 til ca. 16% i dag. Dette skyldes mangel på effektive IT-løsninger på tvers av verdikjedene mellom jernbaneselskaper og transportører. 

Prosjektsøknaden har fått med seg ca. 20 aktører innen jernbanetransport over hele Europa. Søknaden sendes denne uken. For mer informasjon kontakt prosjektleder mariann.sundvor@norstella.no.

Denne type prosjekter har stor betydning for norsk transportnæring, og har støtte fra Samferdselsesdepartementet, se http://www.regjeringen.no/nb/dep/sd/aktuelt/nyheter/2008/Marco-Polo-programmet-utlyser-midler-til.html?id=499388