Til hovedsiden Space Space
Til hovedsiden




Space
Space
NorStella-innspill til Toll- og avgiftsdirektoratet
Det må bli enklere å sperre tilgangen til tollkreditt
TAD-IMG_3429Utvalg for internasjonal handelsforenkling i NorStella foreslår overfor Toll- og avgiftsdirektoratet at det må bli enklere for vareeiere å sperre tilgangen til tollkreditt overfor speditører hvor bedriften ikke har en slik avtale om fortolling.

Dersom vareeier har full kontroll over hvilke speditører som kan fortolle gods inn og ut i hans navn, har man bedre kontroll på vareflyten og har et mer pålitelig grunnlag for riktig rapportering til tollmyndighetene. I dagens situasjon, hvor en rekke tollspeditører ”plutselig” framstår som fortollere av bedriftens varer risikerer eksportør og importør at deres ekspedisjonsdata blir liggende spredt rundt om i det ganske land.
2010-05-14 Les mer...

Internasjonal handel - nytt og nyttig - januar 2010
I internasjonal handel blir du  aldri utlært. Men  oppdatering hjelper. Her er noen aktuelle tips:

  •  Antikorrupsjonsarbeid blir stadig viktigere både pga. omdømmerisiko og straffebestemmelser.En ny veileder med tittelen "Beskytt din virksomhet" kan her være til hjelp.
  •  Vil du vite mer om hva det innebærer å bli sikkerhetssertifisert som AEO-bedrift? Vi tipser deg om et aktuelt e-læringsprogram.
  • Det er mye penger å spare ved kunnskap om aktuelle innførsels- og utførselsprosedyrer.

Mer om disse temaene kan du lese her:  Internasjonal handel - nytt og nyttig - januar 2010.

2009-12-15 Les mer....

Vær med å gi innspill!
Nye regler for forhåndsvarsling av varer til EU fra 1.7. 2009
Som en vil være kjent med vil et bli innført krav til forhåndsvarsling av vareforsendelser til og fra EU-land fra 1.juli 2009. Dette en en følge av skjerpede sikkerhetskrav i internasjonal handel.  Toll- og avgiftsdirektoratet er opptatt av å få tilbakemeldinger fra næringslivet om mulige virkninger av et slikt system. NorStella sitter i en arbeidsgruppe som skal vurdere dette spørsmålet. For å få best mulig grunnlag for innspill i dette arbeidet har vi utarbeidet et spørreskjema som er sendt til alle sentrale eksportbedrifter.  

Vi vil gjerne ha næringslivet i tale om forhåndsvarsling. Det er også nå man kan påvirke rammebetingelsene. Vi ber deg derfor vennligst bruke noen minutter på vedlagte spørreskjema og returnere det til olav.hermansen@norstella.no senest i løpet av onsdag 18.juni

Dersom du ikke har fått skjemaet kan det lastes ned her: Forhåndsvarsling spørreskjema.pdf

2008-06-12 Les mer...

Kristin Halvorsen tar initiativ overfor EU
Nye regler for eksport/import til EU fra 1.7. 2009

”Jeg tillater meg å skrive til deg om en sak som kan ha store konsekvenser for varehandelen mellom Norge og EU”. Slik begynner finansminister Kristin Halvorsens brev til sin svenske kollega nylig. Bakgrunnen er at EU fra 1.7 juli 2009 vil innføre nye krav til godkjenning (sertifisering) av eksportører, importører og transportører. Videre vil det bli stilt krav om forhåndsvarsling av vareforsendelser til og fra ”tredjeland”, som for eksempel Norge.

  

NorStella deltar aktivt på vegne av sine medlemsbedrifter som pådriver overfor myndighetene i dette spørsmålet. Et nylig avholdt møte i Finansdepartementet ga en orientering om situasjonen. For mer informasjon om dette, kontakt Olav Hermansen,  olav.hermansen@norstella.no.

 

2008-03-29 Les mer...

Kunnskapsformidling som grunnlag for enklere internasjonal handel
NorStella med nytt tilbud til eksport- og importbedrifter!
Eksport og internasjonalisering er viktig for så vel lønnsomhet som evnen til å overleve i markedet. Med kunnskap om viktige internasjonale regelverk og handelsbetingelser står du mye bedre rustet til å forenkle handelsprosessene når varer krysser grenser.

Utarbeidet av UN/CEFACT
Informasjonsbrosjyre om prosedyreforenkling
UN/CEFACT har utarbeidet en informasjonsbrosjyre om internasjonal prosedyreforenkling, med generell innføring i begreper og fordeler ved å ta i bruk internasjonale standarder og rekommandasjoner på området. Den aktuelle brosjyren finner du her.

 

2007-09-18 Les mer...

UN/ECE Recommendation 18
Nøkkelrekommandasjon for handelsprosedyrer
UN/CEFACT har utgitt en fullstendig revidert versjon av Recommendation 18: Facilitation Measures Related to International Trade Procedures, som er et paraplydokument for de øvrige rekommandasjonene som UN/CEFACT utgir. Last ned rekommandasjonen her
2001-07-19

Internasjonal prosedyreforenkling
Revidert kompendium
Compendium of Trade Facilitation Recommendations, som ble utarbeidet av UN/CEFACT og UNCTAD i 1994, foreligger nå i ny, revidert versjon.
2001-07-18 Les mer